images loaded: 0 / 0
Please, wait:
we are loading…

ללכת עד הסוף

אילו הייתי יכולה לבחור איך להתחיל את היום שלי,
הייתי מאמצת את המודל של מזל כלף: צעידה על החוף בארבע-חמש בבוקר, נשימות עמוקות מול הגלים הכהים, ושיחה אישית עם אלוקים.
על הכלב שקופץ מסביב הייתי מוותרת, אבל הכלב לא ויתר עליי.
נפגשנו בחוף אשדוד, בשעה קצת יותר מתחשבת באורחת שבאה מרחוק. הכלב שלה, פוקה (בהשראת השיר 'פה קבור הכלב'), החליט שגם הוא חייב להכיר ולחבק, והוא שרט אותי בכל כוחו בהתלהבות מרשימה. תודו שיחסית לפחדנית-כלבים שורשית, התקרית עברה בשלום ואפילו בחיוך.

אחרי טיול קצר בחוף, אנחנו נפגשות שוב במשרד שלה שבמושב חצב. מזל של חוף אשדוד היא לא המזל של המשרד. הבחורה עם הטרנינג הופכת כאן לאישה מקושטת ומתוכשטת. מנהלת שהיא גם חברה קרובה של העובדים שלה, מתקתקת עניינים ומתפנה לשבת איתי. הנוכחות שלה מלאת מרץ ונינוחה כאחד. לא ברור לי איך היא עושה את זה, אבל תוך חמש דקות אנחנו כבר חברות קרובות. מתלחשות כשהמצלמה לא מסתכלת, נהנות לטייל ביחד, לשמוע זו את זו.

מזל עובדת ברדיפה אחרי האמת, ומטבע הדברים זה אומר שיום העבודה שלה עובר דרך כל מדורי השקר. זה לא מפריע לה לשמור על ראש מעל המים, כי האמת אצלה היא גם כלי עבודה, גם מטרה וגם דרך. הבחורה בוחנת כליות ולב, מכירה את כל הטריקים והשטיקים של טובי העבריינים. אני יושבת מולה ומתה מפחד שהיא יודעת עליי הכול מבלי שאמרתי מילה. אם זה לא מספיק מלחיץ, היא אומרת לי חד משמעית: כל אחד מאיתנו עשוי להיות גנב. אין כללים, אין חוקים ואין מקום לאשליות. אני מוצאת את עצמי מתחילה לגלגל את סרט חיי בראש, יש סיכוי שלקחתי פעם משהו שאינו שלי? יש מצב שמזל יודעת עליי משהו ששכחתי?

אבל מזל היא לא השוטר הרע ואפילו לא השוטר הטוב. היא קודם כל בן אדם. היא רוצה לחשוף את האמת בכל מחיר, אבל היא עושה את זה באלגנטיות ובחום מרבי. היא עוטפת, מקרבת, ולא שוכחת שמאחורי הגנֵבות עומדים בני אדם. אולי בגלל זה היא כמעט אימצה בחורה צעירה שהידרדרה לסמים ולזנות, למרות שההיכרות ביניהן הסתכמה בלכידתה של הצעירה בשעת גנבה. מזל, אגב, המשיכה לעקוב אחרי המקרה זמן רב אחרי אותה תפיסה.

החלק המסעיר של היום היה ללא ספק המרדף שהצטרפתי אליו בשעות הלילה. מזל ואני רצות בין מדפי הסופר, צופות בלכידתו של עבריין שמשתף פעולה עם לא אחר מאשר אחד מעובדי המקום. הלב של מזל כואב כאילו זה העסק הפרטי שלה. 'איך בן אדם יכול לבגוד ככה במעסיקים שלו?' היא שואלת, עדיין מתרגשת מכל מעשה כזה כאילו זו הפעם הראשונה. הכול מתועד במצלמות האבטחה, אבל רק עין מקצועית מבינה מה קורה שם. חלק מהמוצרים עוברים בקופה, חלק מחולקים בלי להירשם. מאוחר יותר שני העבריינים יחלקו את התוצרת. אבל החבר'ה של מזל יתפסו אותם עוד לפני שיספיקו להתרחק.

אני נפרדת ממזל בסופו של יום, ומרגישה שזה היה חתיכת יום לימודים.
למדתי קצת על טבע האדם, קצת על הטוב ועל הרע שבו ועל המתח בין שניהם.
אבל מעל לכול למדתי איך זה לגייס את כל הכישרון שלך לטובת מטרה נעלה,
וללכת עם זה עד הסוף בלי לוותר על האנושיות שלך.

 


להתחיל את היום / מתוך: רוח נשית מזל כלף

 

תגובות